Infuzja tlenowa okolicy oka
Stosujemy innowacyjną i bezinwazyjna metodę odmładzania, w której wykorzystujemy medyczny, czysty tlen do aplikowania w skórę skoncentrowanych substancji aktywnych zawartych w ampułkach i dedykowanych dla konkretnego pacjenta i w zależności od rodzaju skóry i jej potrzeb.
Gradówka
Gradówka (chalazion )powstaje w wyniku zaczopowania ujścia gruczołu Meiboma na wewnętrznej stronie powieki. W wyniku gromadzenia się w tym miejscu wydzieliny i obumarłego materiału komórkowego, z czasem rozwija się przewlekłe zapalenie. Gradówka jest często jest następstwem zapalenia brzegu powieki lub jęczmienia. Gradówka zazwyczaj nie jest bolesna, ale w skutek powstałego obrzęku zapalnego może powodować uczucie ucisku i kłucia. Gradówkę usuwa się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Jeśli zmiana jest niewielka można zastosować ostrzyknięcie preparatem sterydowym.
Jęczmień
JÄ™czmieÅ„ to ostra i bolesna infekcja gruczołów brzegów powiek, którÄ… powodujÄ… gronkowce lub paciorkowce. Jeżeli zastój wydzieliny nastÄ™puje w gruczoÅ‚ach Molla lub Zeisa – mamy do czynienia z jÄ™czmieniem zewnÄ™trznym. JeÅ›li infekcja obejmuje gruczoÅ‚y Meiboma – jest to jÄ™czmieÅ„ wewnÄ™trzny. Typowymi pierwszymi objawami jÄ™czmienia sÄ… zaczerwienienie i bolesny ropny obrzÄ™k na powiece. W leczeniu wykorzystuje siÄ™ suche ciepÅ‚o, które pomaga rozmiÄ™kczyć jÄ™czmieÅ„ i usunąć zalegajacÄ… wydzielinÄ™. JeÅ›li pod wpÅ‚ywem ciepÅ‚a jÄ™czmieÅ„ nie otworzy siÄ™ samoistnie – wówczas niezbÄ™dna jest delikatna interwencja chirurgiczna.
Skrzydlik
Skrzydlik (pterygium) to płaskowypukła, miękka zmiana włóknisto-naczyniowa spojówki gałkowej. Przybiera formę trójkąta wierzchołkiem zwróconego w kierunku centrum rogówki. Najczęściej zlokalizowany jest od strony nosowej. Za najczęstsze przyczyny rozwoju skrzydlika uważa się ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe, szkodliwe substancje chemiczne, zanieczyszczenia i alergeny. Narastanie skrzydlika na powierzchnię rogówki powoduje u chorego dyskomfort, a u dużej części pacjentów zaburzenia widzenia oraz uszkodzenia rogówki. Skrzydlik ma tendencje do odrastania. Zabieg usunięcia skrzydlika przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
Entropion - podwinięcie powieki
PodwiniÄ™cie powieki – entropion. W wyniku starzenia siÄ™ organizmu nastÄ™puje osÅ‚abienie napiÄ™cia wiÄ™zadeÅ‚ powiekowych i stopniowego zaniku tkanek powieki dolnej, w skutek czego brzeg powieki podwija siÄ™ w kierunku gaÅ‚ki ocznej. W wyniku powiniÄ™cia siÄ™ brzegu powieki dochodzi do staÅ‚ego podrażniania rogówki rzÄ™sami – oko staje siÄ™ zaczerwienione, wystÄ™puje nadmierne Å‚zawienie oraz charakterystyczne przymglenie widzenia. Stan ten wymaga leczenia, gdyż w nieleczonych przypadkach może dojść do zmian chorobowych w obrÄ™bie rogówki (ubytki w nabÅ‚onku rogówki, owrzodzenia rogówki). Entropion może wystÄ…pić również w wyniku urazu, stanu zapalnego lub po zabiegu chirurgicznym. W celu skorygowania powstaÅ‚ej zmiany wymagane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Zabieg wykonuje siÄ™ w znieczuleniu miejscowym i polega na odtworzeniu prawidÅ‚owego ustawienia brzegu powieki przez wyciÄ™cie fragmentu skóry powieki.
Ektropion - wywinięcie powieki
Wywinięcie powieki, odwinięcie powieki – ektropion – najczęściej dochodzi do powstania zmiany z przyczyn inwolucyjnych (starzenie się organizmu), gdy obniża się napięcie mięśnia okrężnego oka oraz rozciągają się więzadła powiekowe i brzeg powieki dolnej nie przylega do powierzchni gałki ocznej. . Ektropion może wystąpić również m.in. z przyczyn wrodzonych, w wyniku porażenia nerwu twarzowego lub np. po zabiegu chirurgii plastycznej wokół powiek. Ektropion niesie ze sobą szereg uciążliwych dla Pacjenta objawów – nadmierne łzawienie, zaczerwienienie gałki ocznej, stany zapalne spojówki, a nawet owrzodzenia rogówki. Długotrwałe odwinięcie powieki może prowadzić nawet do zwyrodnienia rogówki. Odwinięcie powieki wymaga pilnej diagnostyki i leczenia. Podstawową i niezbędną metodą jest leczenie chirurgiczne.
Kępki żółte
Kępki żółte (żółtaki, xanthelasma) są to płaskie, żółte uwypuklenia występujące w okolicy kąta przyśrodkowego powieki dolnej i/lub górnej. Wypełnia je cholesterol i inne ciała tłuszczowe. Najczęstszą metodą postępowania w przypadku wystąpienia kępek żółtych jest wycięcie chirurgiczne powstałej zmiany. Kępki żółte pojawiają się najczęściej po 50 roku życia i częściej występują u chorych z zaburzeniami gospodarki tłuszczowej. Zbyt duże stężenie trójglicerydów i cholesterolu we krwi powoduje pojawienie się kępek żółtych, zwłaszcza w okolicy oczu, które lokalizują się zazwyczaj symetrycznie.
Tłuszczyk
Tłuszczyk (pinguecula) ma charakter narośli na spojówce. Często występuje obustronnie na spojówce i umiejscowiony jest najczęściej od strony nosa. W zmianie tej gromadzą się złogi białka i tłuszczu. Tłuszczyk nie wrasta w rogówkę. Zmiana występuje u osób dorosłych, głównie starszych. Główną przyczyną powstania tłuszczyka jest nadmierna ekspozycja na światło dzienne i promieniowanie ultrafioletowe, jak również czynniki mogące wywołać podrażnienie spojówki.
Róg skórny
Róg skórny to podłużna narośl, wyraźnie wystająca ponad powierzchnie skóry, usytuowana z reguły przy zewnętrznym kąciku oka.
Brodawka
Brodawka jest często spotykaną zmianą łagodną i może występować w formie narośli o szerokiej podstawie lub w postaci uszypułowanej, w kolorze skóry. Rogowacenie łojotokowe (brodawka łojotokowa) występuje bardzo często i dotyczy chorych w średnim lub starszym wieku.
Kaszak
Kaszak jest to cysta naskórkowa, która przybiera postać łagodnego guzka powoli rosnącego w obrębie skóry powieki. Torbiel ta wypełniona jest masami rogowymi i łojowymi. Zmianę usuwa się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym.
Cysta spojówki
Cysta spojówki umiejscowiona jest bardzo często przy rąbku rogówki i ma charakter dobrze odgraniczonego, przezroczystego tworu. Cysty mogą mieć różną wielkość i może wypełniać je płyn. Przyczynami powstania torbieli mogą być m.in. zatkany kanalik łzowy, czynniki genetyczne, urazy mechaniczne, infekcje, stany zapalne.