Zadzwoń do nas:+48 881 75 73 75
ul. Wojska Polskiego 1/53 B, Puławy

Zabiegi na okolicę oka skóra dojrzała

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się w wieku 25 lat. Natomiast po 30 roku życia proces ten zaczyna przyspieszać. Zwłaszcza okolica oka jest okolicą, na którą zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Skóra wtedy staje się mniej jędrna, pozbawiona elastyczności, co przyczynia się do pojawienia się zmarszczek mimicznych. Skóra często jest odwodniona, wiotka i cienka. Może wyglądać na zmęczoną i pozbawioną blasku. Najczęściej zgłaszane to zmarszczki mimiczne, cienie tzw. “worki” pod oczami, opadająca powieka.

Proponowane zabiegi

Infuzja tlenowa

Stosujemy innowacyjną i bezinwazyjna metodę odmładzania, w której wykorzystujemy medyczny, czysty tlen do aplikowania w skórę skoncentrowanych substancji aktywnych zawartych w ampułkach i dedykowanych dla konkretnego pacjenta i w zależności od rodzaju skóry i jej potrzeb.

Peeling chemiczny

Peeling chemiczny jest uznawany za skuteczny, mało inwazyjny zabieg pozwalający zachować skórę zdrową, estetycznie piękną, bardziej odporną na procesy starzenia. Mogą być stosowane w celach estetycznych: oczyszczanie, odżywianie, nawilżanie lub zmniejszenie oznak starzenia, a także terapeutycznych: redukować blizny, przebarwienia oraz wydzielanie sebum.

Toksyna botulinowa

Zabieg cieszący się popularnością również wśród mężczyzn. Zapobiega i niweluje powstałe zmarszczki poprzez osłabienie działania mięśni. Doskonale sprawdzi się w okolicy czoła i oczu. Zabieg wykonywany regularnie poprawia ogólny wygląd twarzy, która wydaje się bardziej wypoczęta.

Mezoterapia okolicy oka

Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na iniekcji substancji na bazie kwasu hialuronowego za pomocą cienkiej igły do skóry właściwej. Wybór preparatu zależy od aktualnych potrzeb skóry. Zabieg nie jest bolesny, skóra wcześniej jest znieczulana za pomocą kremu. Zastosowanie igieł Nanosoft pozwala na zwiększenie komfortu podczas zabiegu a także zmniejszenia wystąpienia zaczerwienień i siniaków.

Stymulatory tkankowe

Podawane w formie mezoterapii silnie stymulują skórę do produkcji kolagenu. Świetnie sprawdzą się przy nadmiernej wiotkości skóry okolicy oka w połączeniu z toksyną botulinową. Są również często wybierane przez osoby, które zauważają pierwsze oznaki opadania owalu twarzy i tzw “chomiczków”.

Plastyka powiek (blefaroplastyka)

Plastyka powiek (chirurgia powiek górnych) jest jednym ze sposobów odmładzania twarzy i okolicy oczu, ale również jest wykonywana w związku pogarszającym się widzeniem.

Plastykę powiek (korektę powiek) wykonujemy ze wskazań:
estetycznych, kiedy pacjent nie jest zadowolony z wyglądu swoich powiek (opadająca powieka); nadmiar skóry na górnej powiece stwarza wrażenie ciężkości powiek i zmęczonego wyglądu twarzy
funkcjonalnych, kiedy opadająca powieka zwęża szparę powiekową, a tym samym zmniejsza pole widzenia.

Zabieg możemy przeprowadzać u osób zdrowych (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) z realistycznymi oczekiwaniami. Przeważająca większość pacjentów to osoby powyżej 35 roku życia, które opadającą powiekę obserwują u siebie od kilku lat. Jest to zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry i/lub tkanki tłuszczowej powiek, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Efekt zabiegu utrzymuje się co najmniej 7-15 lat.

Gradówka

Gradówka (chalazion )powstaje w wyniku zaczopowania ujścia gruczołu Meiboma na wewnętrznej stronie powieki. W wyniku gromadzenia się w tym miejscu wydzieliny i obumarłego materiału komórkowego, z czasem rozwija się przewlekłe zapalenie. Gradówka jest często jest następstwem zapalenia brzegu powieki lub jęczmienia. Gradówka zazwyczaj nie jest bolesna, ale w skutek powstałego obrzęku zapalnego może powodować uczucie ucisku i kłucia. Gradówkę usuwa się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Jeśli zmiana jest niewielka można zastosować ostrzyknięcie preparatem sterydowym.

Jęczmień

Jęczmień to ostra i bolesna infekcja gruczołów brzegów powiek, którą powodują gronkowce lub paciorkowce. Jeżeli zastój wydzieliny następuje w gruczołach Molla lub Zeisa – mamy do czynienia z jęczmieniem zewnętrznym. Jeśli infekcja obejmuje gruczoły Meiboma – jest to jęczmień wewnętrzny. Typowymi pierwszymi objawami jęczmienia są zaczerwienienie i bolesny ropny obrzęk na powiece. W leczeniu wykorzystuje się suche ciepło, które pomaga rozmiękczyć jęczmień i usunąć zalegajacą wydzielinę. Jeśli pod wpływem ciepła jęczmień nie otworzy się samoistnie – wówczas niezbędna jest delikatna interwencja chirurgiczna.

Skrzydlik

Skrzydlik (pterygium) to płaskowypukła, miękka zmiana włóknisto-naczyniowa spojówki gałkowej. Przybiera formę trójkąta wierzchołkiem zwróconego w kierunku centrum rogówki. Najczęściej zlokalizowany jest od strony nosowej. Za najczęstsze przyczyny rozwoju skrzydlika uważa się ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe, szkodliwe substancje chemiczne, zanieczyszczenia i alergeny. Narastanie skrzydlika na powierzchnię rogówki powoduje u chorego dyskomfort, a u dużej części pacjentów zaburzenia widzenia oraz uszkodzenia rogówki. Skrzydlik ma tendencje do odrastania. Zabieg usunięcia skrzydlika przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Entropion - podwinięcie powieki

Podwinięcie powieki – entropion. W wyniku starzenia się organizmu następuje osłabienie napięcia więzadeł powiekowych i stopniowego zaniku tkanek powieki dolnej, w skutek czego brzeg powieki podwija się w kierunku gałki ocznej. W wyniku powinięcia się brzegu powieki dochodzi do stałego podrażniania rogówki rzęsami – oko staje się zaczerwienione, występuje nadmierne łzawienie oraz charakterystyczne przymglenie widzenia. Stan ten wymaga leczenia, gdyż w nieleczonych przypadkach może dojść do zmian chorobowych w obrębie rogówki (ubytki w nabłonku rogówki, owrzodzenia rogówki). Entropion może wystąpić również w wyniku urazu, stanu zapalnego lub po zabiegu chirurgicznym. W celu skorygowania powstałej zmiany wymagane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i polega na odtworzeniu prawidłowego ustawienia brzegu powieki przez wycięcie fragmentu skóry powieki.

Ektropion - wywinięcie powieki

Wywinięcie powieki, odwinięcie powieki – ektropion – najczęściej dochodzi do powstania zmiany z przyczyn inwolucyjnych (starzenie się organizmu), gdy obniża się napięcie mięśnia okrężnego oka oraz rozciągają się więzadła powiekowe i brzeg powieki dolnej nie przylega do powierzchni gałki ocznej. . Ektropion może wystąpić również m.in. z przyczyn wrodzonych, w wyniku porażenia nerwu twarzowego lub np. po zabiegu chirurgii plastycznej wokół powiek. Ektropion niesie ze sobą szereg uciążliwych dla Pacjenta objawów – nadmierne łzawienie, zaczerwienienie gałki ocznej, stany zapalne spojówki, a nawet owrzodzenia rogówki. Długotrwałe odwinięcie powieki może prowadzić nawet do zwyrodnienia rogówki. Odwinięcie powieki wymaga pilnej diagnostyki i leczenia. Podstawową i niezbędną metodą jest leczenie chirurgiczne.

Kępki żółte

Kępki żółte (żółtaki, xanthelasma) są to płaskie, żółte uwypuklenia występujące w okolicy kąta przyśrodkowego powieki dolnej i/lub górnej. Wypełnia je cholesterol i inne ciała tłuszczowe. Najczęstszą metodą postępowania w przypadku wystąpienia kępek żółtych jest wycięcie chirurgiczne powstałej zmiany. Kępki żółte pojawiają się najczęściej po 50 roku życia i częściej występują u chorych z zaburzeniami gospodarki tłuszczowej. Zbyt duże stężenie trójglicerydów i cholesterolu we krwi powoduje pojawienie się kępek żółtych, zwłaszcza w okolicy oczu, które lokalizują się zazwyczaj symetrycznie.

Tłuszczyk

Tłuszczyk (pinguecula) ma charakter narośli na spojówce. Często występuje obustronnie na spojówce i umiejscowiony jest najczęściej od strony nosa. W zmianie tej gromadzą się złogi białka i tłuszczu. Tłuszczyk nie wrasta w rogówkę. Zmiana występuje u osób dorosłych, głównie starszych. Główną przyczyną powstania tłuszczyka jest nadmierna ekspozycja na światło dzienne i promieniowanie ultrafioletowe, jak również czynniki mogące wywołać podrażnienie spojówki.

Róg skórny

Róg skórny to podłużna narośl, wyraźnie wystająca ponad powierzchnie skóry, usytuowana z reguły przy zewnętrznym kąciku oka.

Brodawka

Brodawka jest często spotykaną zmianą łagodną i może występować w formie narośli o szerokiej podstawie lub w postaci uszypułowanej, w kolorze skóry. Rogowacenie łojotokowe (brodawka łojotokowa) występuje bardzo często i dotyczy chorych w średnim lub starszym wieku.

Kaszak

Kaszak jest to cysta naskórkowa, która przybiera postać łagodnego guzka powoli rosnącego w obrębie skóry powieki. Torbiel ta wypełniona jest masami rogowymi i łojowymi. Zmianę usuwa się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym.

Cysta spojówki

Cysta spojówki umiejscowiona jest bardzo często przy rąbku rogówki i ma charakter dobrze odgraniczonego, przezroczystego tworu. Cysty mogą mieć różną wielkość i może wypełniać je płyn. Przyczynami powstania torbieli mogą być m.in. zatkany kanalik łzowy, czynniki genetyczne, urazy mechaniczne, infekcje, stany zapalne.

Umów się na wizytę